KALORİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Sürekli yakmaya çalıştığımız kaloriler hakkında neleri bilmemiz gerekir? Tüm sorularınıza cevap bulmak için, Domyos rehberimizi takip edin.

 

Kalori nedir?

Bir kilokalori, besin maddelerinin enerji değerlerini belirlememizi sağlayan bir ölçü birimidir. Bir besinden alınan enerji miktarını tanımlamaya, ama aynı zamanda da bedenimizin enerji tüketimini hesaplamaya yarar.

 

Günde kaç kalori alınmalıdır?

Vücudunuzun günde kaç kalori tükettiğini bilmek ve kalori ihtiyacınızı belirlemek için, bazal metabolizmanıza bakmalısınız. Bu, dinlenme halindeyken tüketim/kalori oranını verir. Bu ilişki yaşa, kiloya ve fiziksel aktiviteye göre değişir.

 

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Bazal metabolizmayı (Kcal olarak) hesaplamak için, şu formüllerden faydalanın. Elde edeceğiniz değer, organizmanızın dinlenme halinde, 24 saat içerisinde tükettiği değerdir.

  • 18 yaşına kadar

17,3 x kg olarak vücut ağırlığı + 651

  • 19 ila 30 yaş arası

15,3 x kg olarak vücut ağırlığı + 879

  • 31 ila 60 yaş arası

11,6 x kg olarak vücut ağırlığı + 487

  • 60 yaşından sonra

13,5 x kg olarak vücut ağırlığı + 487

 

Enerji ihtiyacı nasıl karşılanır?

Vücudunuza ihtiyacı olan yakıtı vermek için, ona makro besinler sağlayın (karbonhidratlar, yağlar, proteinler). Kilonuz zaman içinde değişmiyorsa, bu enerji alımınızın enerji tüketiminize eşit olduğu anlamına gelir. Buna karşın, kilo alıyorsanız, organizmanız ona sağladığınız enerjinin tamamına ihtiyaç duymuyor demektir. Bunun nedeni, enerji tüketiminizin düşük olması veya sağlanan gıdanın ihtiyacın üzerinde olması olabilir. Her halükarda, vücudunuz enerji fazlasını depolar ve enerji genellikle yağ olarak depolanır.

 

Bazal metabolizma, dolayısıyla kalori tüketimi nasıl yükseltilir?

Metabolizmanın yükseltilmesi ile enerji harcaması, başka deyişle kalori yakma miktarı artar. Peki bunu nasıl başaracaksınız? Metabolizma hızınızı, sağlıklı ve dengeli bir beslenme, düzenli ve zorlanma gerektirmeyen egzersizler sayesinde artırabilirsiniz.

 

  • Beslenme

Yemek yemek yalnızca kalori almak değildir: Nitekim, sindirim, emilen gıdalara göre enerjiye ihtiyaç duyar. Bazı besinlerin parçalanması diğerlerine göre daha zordur, organizma onları sindirmek için daha fazla enerji harcar. Bu durum kompleks karbonhidratlarda ve proteinlerde böyledir. Aksine, yağlar neredeyse oldukları şekilde depolanan yapıya sahiptirler. Örneğin, 100 kcal bir kırmızı et, 100 kcal tereyağına göre daha az kilo yapar; zira etin sindirimi için daha çok enerji sarf edilirken, tereyağının sağladığı yağlar oldukları şekilde depolanacaktır. Bu nedenle besinlerin enerji değerlerinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir: Nitekim, depolanan kalori seçilen besinin tipine de bağlıdır!

 

  • Fiziksel aktivite

Spor metabolizmayı doğal bir şekilde hızlandırır: Egzersiz sırasında ihtiyaçların karşılanması için, organizma kas hücrelerini beslemek amacıyla depoladıklarını kullanır. Buna katabolizma süreci adı verilir. Uzun vadede, fiziksel aktivite istirahat durumunda daha fazla enerji harcanmasını sağlar.

 

Kalori yakmak için hangi sporlar yapılmalıdır?

Kilo vermek istiyorsanız, kalori alımını azaltmanız gerekir , yani daha az yemeli vedaha fazla kalori harcamalı, dolayısıyla daha fazla hareket etmelisiniz. Bunun için yürüyüş, spinning, egzersiz bisikleti, eliptik bisikleti gibi egzersizler oldukça etkilidir. Bu egzersizleri devam ettirmek için, bedenin yağ rezervlerini kullanması gerekir (karbonhidratlar kısıtlı miktarda enerji sağlarlar). Bu nedenle, organizma belli bir süre efor sağlaması gerektiğini anladığında, ihtiyaçlarını farklı şekilde karşılamaya çalışır. Yağları yakmak için, kalori yakan gıdalara öncelik verebilir ve kas güçlendirme egzersizleri yapabilirsiniz. İri kaslar, yani bacak, kalça ve sırt kasları daha fazla kalori yakar. (Kaslar yüksek oranda kalori tüketirler, ne kadar çok kasa sahip olursanız, o kadar kalori yakarsınız).

 

Kalori yakmada etkili fitness aksesuarları

Bazı fitness aksesuarları, kalori yakmak ve selülit problemlerinden kaçınmak için çok etkilidir. Bilhassa vücudun alt kısmını hedefleyen atlama ipi, stepper veya mini trampolin bu aksesuarlardandır.

 

Kalori yakmak için, her şeyden önce uygun beslenmek ve aynı zamanda spor yapmak gerekir (en az haftada 2-3 defa, 30 dakika ila 1 saat 30 dakika arası). Dayanıklılık egzersizleri ve kas çalıştırma egzersizleri zayıflamanın anahtarıdır!

FİTNESS
conseils-energy-astuce-corde-bruleur-de-calories

Atlama ipi; yağ yakmanız, kilo vermeniz, düz bir karına sahip olmanız, selülit sorunlarından korunmanız ve dayanıklılığınızı artırmanız için mükemmeldir.

SAYFA ÜST KISMI