Hizli kas geliştirme önerileri

Kas kütlesinin gelişimi, kas geliştirme antrenmanlarında önemli bir süreçtir. Uzmanlaşmak için bazı kurallara uymak gerekir. Aslında, kas geliştirmek isteyen sporcular, genel olarak yoğun bir antrenman programının kendilerine yeteceğini düşünür ancak sonrasında sonuçlar beklentilerinin altında kalır. Sizin için hazırladığımız hızlı kas geliştirme ve daha büyük kaslara sahip olma yollarını inceleyin.

 

Kas geliştirme ve yağ eritme

Kas geliştirme söz konusu olduğu zaman, kas kütlesi geliştirme ve yağ eritme ön plana çıkar. Bu iki antrenman arasındaki farkı biliyor musunuz? Yağ eritmek, kaslarınızı güçlendirirken yağ kütlenizi eritmek ve kaslarınızın ortaya çıkmasını sağlamaktır. Kas kütlesini artırmak ise, kilo almak ve kas hacmini artırmaktır. Aralarındaki farkı belirleyen en önemli etken ise beslenmedir.

 

Kas kütlesini artırmanın temel ilkeleri  

Kas geliştirme antrenmanlarında, kas kütlesini geliştirmek kas hacmini artırmayı ve kilo almayı kapsar. Buradaki amaç, sadece kas geliştirmek değil aynı zamanda kilo almaktır: Yağ kütlesi artışı (vücut yağı) ile yağsız kütle oluşumu (kaslar) bir arada hedeflenmelidir. Antrenman haricinde beslenme de çok önemlidir. Kas yapmadan kütlenizi artırmanız mümkündür. Ancak yağ ile birlikte kaslarınızı geliştirmeniz mümkün değildir!

 

Maksimum düzeyde kas geliştirmek basit değildir. Genetik yatkınlıklarınız kas geliştirme kapasitenizde önemli bir rol oynar. Bu durum iyi sonuçlar alamayacağımız anlamına gelmez.

 

Kas geliştirmek için hangi yiyecekleri yemeniz gerekir?

Kas geliştirme sürecinde, yüksek kalorili yiyecekler ile beslenmek önemlidir. Diğer bir deyişle, besleyici (karbonhidrat ve protein açısından zengin) yiyecekleri bir kereden fazla yemeniz ( 2 - 4 kere) gerekmektedir. Kas geliştirmek için gerekli tüm besinleri almak amacıyla, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat ve proteinlerin alımını artırmanız gerekmektedir. Besin fazlası, daha yoğun ve daha sık kas geliştirme antrenmanları yapmanızı sağlar. Kendiniz için günlük 3 klasik öğün + 3 atıştırmalık   (her 3 saatte bir) şeklinde bir beslenme ritmi oluşturabilirsiniz. Ek besinler şart değildir ancak, kas geliştirmeye yardımcı olacaktır.

 

Kas geliştirmek için hangi antrenmanlar yapılmalıdır?

Antrenman yapmak, kas geliştirmenin  temelidir. Daha fazla kasa sahip olmak için bar ve halter gibi ağırlıklarla çalışabilir, antrenmanlarınızı çeşitlendirebilirsiniz. Tek bir kası çalıştırmaktan kaçınıp daha fazla eklem antrenmanı isteyen büyük kas gruplarını çalıştırmanız önemlidir. Örneğin: squat, halter kaldırma çalışması, kürek çekme, kas geliştirme bankında yapılan çalışmalar ve dips.
Bu egzersizler, tek kası çalıştıran egzersizlere oranla daha fazla kas kazanmanızı sağlar. Aslında, ne kadar fazla kas çalıştırırsanız anabolik etki o kadar güçlü olur. Dolayısıyla, daha fazla kas kazanırsınız.

 

Kas geliştirme antrenmanlarınızı yaparken, kas yapma dönemi olan dinlenme sürecinizi unutmayın. Spor süresi, ısınma süreniz ve antrenmanınız dahil olmak üzere 1,5-2 saati geçmemelidir. Kısa süreli ve yoğun antrenmanlar, yaptığınız uzun süreli antrenmanlardan daha etkilidir.

 

Kas kütlesini artırmak için gereken dinlenme süresi

Dinlenme sürelerinizi ihmal etmeyin! Kas oluşumu, dinlenme süresinde gerçekleşir. Antrenmanlarınız dışında, kaslarınız kendini onarmak, güçlenmek ve gelişmek için dinlenmeye ihtiyaç duyar. Kaslarınız yetersiz dinlenme süresi yüzünden zayıf düşerse zarar görebilir, yırtılabilir veya başka hasarlar alabilir. Çalışma düzeninizi bir gün antrenman, bir gün dinlenme olarak belirleyin. Ayrıca, vücudunuzun kendini toparlayabilmesi için geceleri iyi uyumayı ihmal etmeyin.

 

 

 

Kas geliştirme önerilerimizi öğrenmiş oldunuz. Unutmayın başarıya giden yol, beslenme, antrenman ve dinlenme sürecinden geçer. Bu dönemin arkasından, genellikle diyet ve yağ eritme süreci gelir. Kaslarınızın ortaya çıkması için vücudunuzdaki fazla yağı atmanız gerekmektedir. 

VÜCUT GELISTIRME

Yağlarınızı eritmek ve kaslarınızın görünmesini sağlamak istiyorsanız bazı kurallara uymanız gerekir. Domyos'un düzgün bir diyet izlemenize ve yağ eritmenize yardımcı olacak 5 önerisine kulak verin.

SAYFA ÜST KISMI