DANSÇILAR İÇİN 5 İPUCU

Bu basit ve etkili ipuçları sayesinde dans becerilerimi nasıl hızlı bir şekilde geliştirebilirim ? İşte tekniğinizi geliştirmek için öneriler !

 

İster amatör ister profesyonel olun, ister klasik dans, ister modern jazz, hip hop veya bambaşka bir stilde dans edin, dans konusunda kendinizi geliştirmek ve kendinizi iyi hissetmek için dans konusunda 5 öneri ve ipucuna göz atın.

 

Express Yourself ile sanatsal yönünüzü geliştirin 

Dans kıyafetinizi üzerinizi çıkarmadan değiştirmeye ne dersiniz? Artık Express Yourself takımı ile bu mümkün: Tek bir ürün ile 10 kıyafet elde edebilirsiniz. Dans türüne veya sadece o andaki isteğinize bağlı olarak kıyafetinizi ayarlayın ve hoşunuza giden stile göre giyinin: Kollarınızı, bacaklarınızı veya sırtınızı açıkta bırakın… Şalvar tarzı veya asitmetrik, uzun veya kısa modeli tercih edin… Bu dans kıyafeti aynı zamanda kendinizi ifade etmenin bir yoludur. Express yourself takımını test edin…  Farklı tarzları deneyin ve sanatsal yönünüzü geliştirin!

 

Denge alıştırmaları

Hangi dansçı yere düşmeden retire dengede durmayı veya pirouette yapmayı başarabilmiştir ki? Kolayca dengede durabilmek için, aşağıdaki ipuçlarına uyun: Demi-pointe'e geçerken büyüdüğünüzü düşünün, sanki bir şey sizi yukarı çekiyormuş gibi. Duruşunuzun sağlam olması için yerdeki bacağınızla yeri ittirin. Ayrıca vücudunuzun merkez noktasını düşünün: Karnınızı içeri çekin (transvers kasılma), çekerken göbek deliğinizin omuriliğinize yapıştığını düşünün, kalçalarınızı sıkın.

 

Zerafet alıştırmaları

Dans ederken, zerafetinizi yansıtmak  ve vücudunu akıcı ve zarif hareketlere bırakmak her zaman kolay değildir. Bir izleyici genellikle dansçının vücudunun üst tarafına bakar. Daha zarif olmak için hatlarınızı germeye ve doğal bir ifadeyle hareket etmeye özen gösterin. Kimse yüzünüzde en ufak bir gayret veya zorlanma izi görmemelidir. Kafanızı boşaltın ve vücudunuzu hareket ettirmesine izin verin, kasılmanın gereği yok. Ellerinizi ve parmaklarınızı sanki bir yere tutunurmuş gibi kasmayı bırakın: İyi bir dansçının elleri hafif olur. Parmaklarınız kararlı ama gevşek olmalı (parmak uçlarınızdan akan su damlalarını hissedin). Port de bras sırasında : Kürek kemiğiniz gergin, kolunuz « par en dessous » destekli olmalıdır. Dirseğinizin düşmemesine dikkat edin, bileğinizin duruşunu tutmayı unutmayın. İyi bir duruş ve gerginlik, düzgün, uyumlu bir eğim yapmanıza yardımcı olur!

 

Esneklik alıştırmaları

Esneklik dansın vazgeçilmez bir unsuru değildir ama birçok dansçıda çok aranan bir özelliktir. Doğuştan esnek değilseniz sabır ve özen ile, kendi sınırlarınızı tanıyarak zamanla esneklik kazanabilirsiniz.  Daha esnek olmak için size özel bir  grand écart egzersizini yapmanızı öneririz.Yaklaşık 10 dakika boyunca çeşitli temel egzersizler yaparak ısının. Yerde bağdaş kurun (« papillon ») ve sırtınızı birkaç kere kamburlaştırıp düzleştirin. Alt bacaklarınızı çalıştırın, sıçrama hareketleri ve tek diz üzerinde tam çömelme hareketini yapın. Ardından şu egzersize geçin:

 

  • Egzersiz : Sırtüstü uzanın, bacaklarınızı havaya kaldırıp bir duvara yaslayın. İyice yerleştikten sonra bacaklarınızı, bacak dışını ve bacak açmayı çalışmak için kurbağa şeklinde açın. Pozisyonunuzu koruyun, önce sağ sonra sol bacağı açın. Bacaklarınızı yavaşça ve zorlamadan indirin.

 

  • Nefes : Derin bir nefes alın ve bir egzersiz süresine yayarak yavaşça nefes verin. Bu kasların gevşemesini, oksijenle dolmasını ve zamanla esnemesini sağlar.

 

  • Güvenlik önerileri : Tüm egzersiz boyunca kalçalarınızı duvara ve sırtınızı yere yapıştırmaya dikkat edin. Karnınızı içeri çekin ve bacaklarınızı birbirinden mümkün olduğu kadar çok ayırın. Kendinizi zorlamayın.

 

  • Tekrar : Bu egzersizi bir kere, 15 dakika boyunca yapın.

 

Zaten esnekliğiniz iyi ise, ayak bileklerinize Gym Weight Domyos gibi ağırlıklar takın. Bu, gerilmeyi destekler ve daha fazla esneklik sağlar!

 

Doğru nefes alıştırması

Bir dans gösterisinden önce önemli olan kendine zaman ayırmak ve gevşemektir. Her dansçının sahne korkusunu yenmek için kendine özel yöntemleri vardır. En iyi öneri hangisi mi? Öğrenmeniz gereken şey, bilinçli veya karından soluma yöntemleriyle gevşemektir. İyice ve tam olarak nefes almak, size sakinlik ve zihin dinginliği hissini verir. Ayrıca kaslarınıza daha çok oksijen gider. Zihinsel ve fiziksel olarak kendinizi daha iyi hissetmeniz için rahatlama egzersizini, gösteriye hazırlık olarak ve büyük gün geldiğinde yapın:

 

  • Yere oturup sırtınızı duvara dayayın veya sırtüstü uzanın
  • Burundan yavaşça ve derince nefes alın
  • Bir elinizi karnınızın üzerine koyun ve karnınızı içeri çekerek ağzınızdan nefes verin (karnınızı içeri çekmek için elinizle kontrollü şekilde karnınıza bastırın)
  • Sonra, sadece karnınızı şişirerek burnunuzdan nefes alın (karın şişer)
  • Ağzınızdan yavaşça nefes verin (nefes vermek, nefes almadan daha uzun sürmeli)
  • Egzersizi 3 kez tekrarlayın

 

 

 

Artık dans tekniğinizi geliştirmek için 5 öneriyi veya sahneye çıkmadan önce kendinizi iyi hissetmeniz için önerileri biliyorsunuz. Gala günü, her şeyi unutup sadece tek bir şeye konsantre olun: Dans tutkusu !

SAYFA ÜST KISMI